Zastrzyki z kwasu hialuronowego na zmarszczki – czy są bezpieczne?
Kwas hialuronowy jest substancją, która w całkowicie naturalny sposób występuje w ludzkim organizmie, w tym również w tkankach skóry. Pełni istotne funkcje, takie jak wiązanie wody, wpływające na poziom nawilżenia, oddziałuje na produkcje kolagenu. Tak więc można stwierdzić, iż ma istotne znacznie w zapobieganiu procesom starzenia się skóry. Niestety z biegiem lat jego ilość stopniowo ulega zmniejszeniu. Skutkiem tego jest pojawianie się zmarszczek, spadek jędrności skóry, przesuszenie. Obecnie istnieje możliwość wykorzystania syntetycznej formy kwasu hialuronowego w pielęgnacji skóry jak również w zabiegach medycyny estetycznej i dzięki niemu utrzymanie młodości na dłużej.
Kwas hialuronowy a bezpieczeństwo
Z całą pewnością zastrzyki z kwasu hialuronowego na zmarszczki uznawane są za jedną z bezpieczniejszych metod na skuteczną walkę z tymi niechcianymi oznakami starzenia się skóry. Jednak koniecznością jest zachowanie odpowiednich elementów bezpieczeństwa.
Przede wszystkim nie powinnyśmy pod żadnym pozorem wykonywać zastrzyków samodzielnie. Lekarz posiada odpowiednie wykształcenie, wiedzę z zakresu anatomii, przeszkolenie w wykonywaniu tego rodzaju zabiegów oraz doświadczenie. Jeśli spróbujemy wykonać zastrzyk same we własnej łazience możemy m. in. źle dopasować ilość substancji i zyskać niekorzystny wygląd lub doprowadzić do uszkodzeń w skórze.
Zastrzyki z kwasu hialuronowego na zmarszczki w gabinecie medycyny estetycznej
Gdy już wiemy, że najlepiej przeprowadzić zabieg w odpowiednim gabinecie lekarskim, warto zwrócić na inne aspekty, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Lekarz jest zobligowany do założenia nam specjalnej karty i przeprowadzenia skrupulatnego wywiadu medycznego. Powinien również uzyskać informacje na temat jakichkolwiek możliwych przeciwwskazań, które zdyskwalifikują nas jako kandydatki do zabiegu.
Mamy również prawo uzyskać informacje dotyczące uprawnień danego specjalisty do przeprowadzania tego rodzaju zabiegu i nie warto bać się o nie pytać. Jego dyplom powinien być udostępniony do wglądu. Natomiast zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnej osoby warto uzyskać możliwie jak najwięcej informacji z opinii wcześniejszych klientek.
Przeciwwskazania do zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego
Zabieg uważany jest za stosunkowo bezpieczny, głównie z uwagi na fizjologiczne występowanie stosowanej substancji. Istnieje lista przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, jednak jest ona stosunkowo krótka.
- okres ciąży,
- okres laktacji,
- stany zapalne na skórze,
- rany na skórze,
- owrzodzenia na skórze,
- wiek poniżej 18 roku życia,
- osobnicza nadwrażliwość na kwas hialuronowy (alergia),
- występowanie chorób o podłożu autoimmunologicznym,
- skłonność do tworzenia się bliznowców,
- aktywna opryszczka,
- wcześniejsze zabiegi oparte na stałych wypełniaczach w tej samej okolicy ciała.
Jeśli posiadasz jedno lub więcej z powyższych przeciwwskazań, rozważ metody tradycyjne (m. in. stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego np. Richevon).
Czy warto poddać się zabiegowi z kwasem hialuronowym?
Zarówno pacjenci jak i lekarze wskazują, ze tak. Najważniejsze będzie znalezienie odpowiedniego specjalisty, któremu polecimy zatrzymanie dla nas czasu. Odsetek zabiegów nieudanych czy pojawiania się powikłań jest bardzo niski, stąd zabieg uważany jest za bezpieczny i polecany jako jedna z najlepszych metod na walkę z upływający czasem.
Bibliografia
1. Talib N., Młoda bez skalpela, 2016
2. Roenigk H.H.Jr., Treatment of the Aging Face, 1995